26. veebr. 2012

Superspanjel

Posted in Mõtteid, Tuutu kell 00:44 kirjutas ingatuut

Täna oli meil tavapärastest erinev agilitytrenn. Agility Pluss broneeris terve TAKO halli, mis on oluliselt suurem, kui kodune agilityhooll ning üle terve platsi said jõukohaseid radu joosta nii A3, A1 kui ka A0 rahvas. A3 rajal jooksin ka ise Tuutuga, rada ise oli algupäraselt selline (aga ruumi väiksuse tõttu sai viimseid tõkkeid veidi ümber muudetud ning vahemaad ei olnud ka muidugi õiged):

Treenerina üritust dirigeerides oli väga huvitav jälgida, kuidas algajad (A1 ja A0) koerad reageerisid võõrale platsile ja/või teistmoodi takistustele ning mõni lasi end segada ka teistest koertest või pealtvaatajatest jne.

Mina jäin Tuutuga kohutavalt rahule, kõik vusserdused olid minu vusserdused.  Ülirahulolevana koju sõites hakkasin mõtlema, milline on minu ja Tuutu agilityvõistlussuhe täna ja milline see oli paar aastat tagasi.

Ma usun, et tänaseks päevaks oleme me Tuutuga saavutanud selle õndsa staadiumi, kus mina olen kindel kõiges selles, mida Tuutu teeb ja oskab (ja ma tean ka seda, mis on meie nõrgad küljed). Olles kindel, ei kontrolli ma teda üle, vaid liigun julgelt (vähemalt teoorias:P ) ja see sobib talle ülihästi. Ütleme siis nii, et me oleme koos piisavalt kogenud ja tunneme teineteist juba päris hästi. Ma mäletan, et seda kogenud koeraga jooksmise ja usaldamise tunnet igatsesin ma taga siis, kui Tuutu oli alles algaja, kuid Sohviga joostes olin ma seda juba kogenud. Igatsesin, et Tuutu oskaks mu mõtteid rajal lugeda samuti nagu Sohvi 🙂 Ja nüüd ta siis oskabki, veel palju pareminigi…

Foto: Monika Normann

Miski ei ole aga tulnud niisama. Algul lasi Tuutu end mõjutada nii harjumatust pinnasest kui ka võõrast platsist. On olnud keeldumisi võõral kiigel, on olnud tavapärasest aeglasemaid poomisooritusi, sest poom või võistluspaik oli võõras. Võõral platsil on olnud vusserdamisi slaalomisse sisenemisel. Algajana oli Tuutu sageli esimesel rajal veidi aeglasem ja hajevil, nagu ei saaks ta päris täpselt aru, mida ta võistlusele tegema toodi. Järgmistel radadel oli ta kindlam ja kiirem. Ja väga kaua häirisid teda ka võõrad inimesed tema stardipaiga lähedal. Ja kindlasti häiris teda ka närveeriv koerajuht.

Pikka aega üritasin ma ka aru saada, kuidas on temaga parem võistlema minna. Kas anda hommikul süüa või mitte? Palju eelmisel päeval jalutada? Kas hoida koera autos või raja ääres? Palju ja kuidas soojendada? Mis on parim preemia? Kas minna starti rihma otsas või süles, kas kaelarihmaga või ilma, millise kaelarihmaga? Jne. jne.  Igasugu kino sai tehtud… õnneks ei midagi ekstreemset…

Tänasel päeval ei oma kogu see stardirutiin enam nii suurt tähendust. Varem tundus, et kui midagi olude sunnil vussi läks, oligi asi untsus. Tänasel päeval ei ole miski nii traagiline. Siit siis huvitav küsimus, et kas Tuutu oma kogemuste hankimise protsessis tegelikult ka vajas kõike seda võistluseelset rutiini, mida ma tema motivatsiooni ja turvatunde jaoks nii ülioluliseks pidasin, või oli see vajalik hoopis mulle…?

Kui minna ajas veelgi rohkem tagasi, Sohvi ja Helsingi MM juurde, siis ausalt ma arvasin Sohviga seal osaledes, et minul on ilmselt kogu MM-i kõige problemaatilisem ja kasvatamatum koer, sest kõigil teistel (eriti välismaalastel) on superkoolitatud superkoerad. Ja mul oli jube piinlik… Kui ma siis nägin tiimikaaslast starti oodates koos koeraga auhinnapostamendi taga peitumas, siis sain aru, et kas teistel võib olla probleeme, lihtsalt enamik ei paista välja, teistel pole mahti neid märgatagi.

Sellised mõtted siis tekkisid mul, vaadates tänases treeningus algajaid koeri ja tundes ära probleeme ja murekesi, millega ilmselt enamik algajaid silmitsi seisab. Algajal koerajuhil võib jääda mulje, et vaid temal on probleemidega koer, kes ei suuda harjumatus olukorras ja võõral platsil keskenduda. Tegelikult maadleb erinevate suuremate või väiksemate muredega enamik algaja agilitykoera omanikke. Ja kõik need arenguetapid tuleb läbida, ilma selleta tandem koer-koerajuht ihaldatud “mõtetelugemise” tsooni ei jõua.

Kuna tänase jooksu videoid veel pole, siis panen siia hoopis 11.02 Tubli võistlustreeningu video. Ka seal oli Tuutu super!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: